United Chemi-Con EKXG161ELL330MJ20S
EKXG161ELL330MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKXG161ELL330MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EKXG161ELL330MJ20S.pdf
Availability of EKXG161ELL330MJ20S
QUANTITY
EKXG161ELL330MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXG161ELL330MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKXG161ELL330MJ20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXG
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXG161ELL330MJ20S
Related LinksEKXG161EL, EKXG161ELL330MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXG161ELL330MJ20S Details Description
Related parts for EKXG161ELL330MJ20S
RES 56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC SHRT HNG datasheet.pdf
1000 TB SPR CLA WL 1WIRE datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf
BOARD NFC CTLR PN7120A datasheet.pdf
470UF 40V 12.5X25 105C RAD datasheet.pdf