United Chemi-Con EKXG401ELL151MM40S
EKXG401ELL151MM40S picture photo
Mfg. Part Number
EKXG401ELL151MM40S
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKXG401ELL151MM40S.pdf
Availability of EKXG401ELL151MM40S
QUANTITY
EKXG401ELL151MM40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXG401ELL151MM40S
Internal Part NumberEIS-EKXG401ELL151MM40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXG
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current985mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXG401ELL151MM40S
Related LinksEKXG401EL, EKXG401ELL151MM40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXG401ELL151MM40S Details Description
Related parts for EKXG401ELL151MM40S
CBS CUP-DUAL TEARDROP 5/16" datasheet.pdf
INDICATOR LED SQUARE FOR LB SER datasheet.pdf
CARDEDGE 18POS .156 BLACK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SC70-5 datasheet.pdf
CONN MALE/FEMALE 5POS, 3M CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT BLACK FREE HNG 2CKT datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf