United Chemi-Con EKXJ161ELL121MU20S
EKXJ161ELL121MU20S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ161ELL121MU20S
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ161ELL121MU20S.pdf
Availability of EKXJ161ELL121MU20S
QUANTITY
EKXJ161ELL121MU20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ161ELL121MU20S
Internal Part NumberEIS-EKXJ161ELL121MU20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current675mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ161ELL121MU20S
Related LinksEKXJ161EL, EKXJ161ELL121MU20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ161ELL121MU20S Details Description
Related parts for EKXJ161ELL121MU20S
TRANS NPN/PNP 50V/10V MINI6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 11POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
LED RED DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC POWER SUP PCI LOCAL BUS 8SOIC datasheet.pdf
MED FILTER 8A 115/250VAC datasheet.pdf