United Chemi-Con EKXJ161ELL391MLP1S
EKXJ161ELL391MLP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ161ELL391MLP1S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ161ELL391MLP1S.pdf
Availability of EKXJ161ELL391MLP1S
QUANTITY
EKXJ161ELL391MLP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ161ELL391MLP1S
Internal Part NumberEIS-EKXJ161ELL391MLP1S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)