Alt EP4CE22F17I8L
EP4CE22F17I8L picture photo
Mfg. Part Number
EP4CE22F17I8L
Brief Description
IC FPGA 153 I/O 256FBGA
Datasheet Download
EP4CE22F17I8L.pdf
Availability of EP4CE22F17I8L
QUANTITY
EP4CE22F17I8L Order Process
Ship out your order
Specifications of EP4CE22F17I8L
Internal Part NumberEIS-EP4CE22F17I8L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
Cyclone IV FPGA Family Overview
Featured ProductCyclone® IV FPGAs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone® IV E
Number of LABs/CLBs1395
Number of Logic Elements/Cells22320
Total RAM Bits608256
Number of I/O153
Number of Gates-
Voltage - Supply0.97 V ~ 1.03 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-FBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP4CE22F17I8L
Related LinksEP4CE2, EP4CE22F17I8L Datasheet, Alt Distributor
EP4CE22F17I8L Details Description
Related parts for EP4CE22F17I8L
IC REG LDO 3V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 400MW SOD323F datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V JB 1812 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf