United Chemi-Con EKXJ201ELL181MUN3S
EKXJ201ELL181MUN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ201ELL181MUN3S
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ201ELL181MUN3S.pdf
Availability of EKXJ201ELL181MUN3S
QUANTITY
EKXJ201ELL181MUN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ201ELL181MUN3S
Internal Part NumberEIS-EKXJ201ELL181MUN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current955mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ201ELL181MUN3S
Related LinksEKXJ201EL, EKXJ201ELL181MUN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ201ELL181MUN3S Details Description
Related parts for EKXJ201ELL181MUN3S
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 50 CONTAC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC TIMING-OVER-PACKET 256TEBGA-2 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf