United Chemi-Con EKXJ221ELL101MK25S
EKXJ221ELL101MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ221ELL101MK25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ221ELL101MK25S.pdf
Availability of EKXJ221ELL101MK25S
QUANTITY
EKXJ221ELL101MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ221ELL101MK25S
Internal Part NumberEIS-EKXJ221ELL101MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current625mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ221ELL101MK25S
Related LinksEKXJ221EL, EKXJ221ELL101MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ221ELL101MK25S Details Description
Related parts for EKXJ221ELL101MK25S
IC DUAL 12BIT CMOS D/A CONVERTER datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf