United Chemi-Con EKXJ221ELL270MJ16S
EKXJ221ELL270MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ221ELL270MJ16S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ221ELL270MJ16S.pdf
Availability of EKXJ221ELL270MJ16S
QUANTITY
EKXJ221ELL270MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ221ELL270MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKXJ221ELL270MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ221ELL270MJ16S
Related LinksEKXJ221EL, EKXJ221ELL270MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ221ELL270MJ16S Details Description
Related parts for EKXJ221ELL270MJ16S
IC REG SWTCHD CAP INV 25MA SOT23 datasheet.pdf