United Chemi-Con EKXJ251EC5271MMP1S
EKXJ251EC5271MMP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ251EC5271MMP1S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ251EC5271MMP1S.pdf
Availability of EKXJ251EC5271MMP1S
QUANTITY
EKXJ251EC5271MMP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ251EC5271MMP1S
Internal Part NumberEIS-EKXJ251EC5271MMP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ251EC5271MMP1S
Related LinksEKXJ251EC, EKXJ251EC5271MMP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ251EC5271MMP1S Details Description
Related parts for EKXJ251EC5271MMP1S
RES SMD 30.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SW DIP LOW PRO 2 POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf