United Chemi-Con EKXJ251ELL101ML20S
EKXJ251ELL101ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ251ELL101ML20S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ251ELL101ML20S.pdf
Availability of EKXJ251ELL101ML20S
QUANTITY
EKXJ251ELL101ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ251ELL101ML20S
Internal Part NumberEIS-EKXJ251ELL101ML20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current635mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ251ELL101ML20S
Related LinksEKXJ251EL, EKXJ251ELL101ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ251ELL101ML20S Details Description
Related parts for EKXJ251ELL101ML20S
RES SMD 1.62KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO220AA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 16POS datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 59.8VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf