United Chemi-Con EKXJ251ELL151MK45S
EKXJ251ELL151MK45S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ251ELL151MK45S
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ251ELL151MK45S.pdf
Availability of EKXJ251ELL151MK45S
QUANTITY
EKXJ251ELL151MK45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ251ELL151MK45S
Internal Part NumberEIS-EKXJ251ELL151MK45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.831" (46.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ251ELL151MK45S
Related LinksEKXJ251EL, EKXJ251ELL151MK45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ251ELL151MK45S Details Description
Related parts for EKXJ251ELL151MK45S
RES SMD 165 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR AMP 100PSI .5-4.5VDC OUT datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 100MHZ TO3-8 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 55POS datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf