Vicor Corporation V375B48C300BF3
V375B48C300BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B48C300BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V375B48C300BF3.pdf
Availability of V375B48C300BF3
QUANTITY
V375B48C300BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48C300BF3
Internal Part NumberEIS-V375B48C300BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48C300BF3
Related LinksV375B48, V375B48C300BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48C300BF3 Details Description
Related parts for V375B48C300BF3
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN COVER PLASTIC 38POS SIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED SUPP CC BOOST BUCK 2-32V 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CBL STR FMALE-R/A FMALE 4POS 3' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 75MM datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf