United Chemi-Con EKXJ251ELL331MM45S
EKXJ251ELL331MM45S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ251ELL331MM45S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ251ELL331MM45S.pdf
Availability of EKXJ251ELL331MM45S
QUANTITY
EKXJ251ELL331MM45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ251ELL331MM45S
Internal Part NumberEIS-EKXJ251ELL331MM45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.831" (46.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ251ELL331MM45S
Related LinksEKXJ251EL, EKXJ251ELL331MM45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ251ELL331MM45S Details Description
Related parts for EKXJ251ELL331MM45S
IC OTP 512KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 1.5MHZ 8DMP datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 5OUT 3.3V 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC CLOCK OSC 32.768KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.97KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf