United Chemi-Con EKXJ351ELL101MM25S
EKXJ351ELL101MM25S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ351ELL101MM25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ351ELL101MM25S.pdf
Availability of EKXJ351ELL101MM25S
QUANTITY
EKXJ351ELL101MM25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ351ELL101MM25S
Internal Part NumberEIS-EKXJ351ELL101MM25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current710mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ351ELL101MM25S
Related LinksEKXJ351EL, EKXJ351ELL101MM25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ351ELL101MM25S Details Description
Related parts for EKXJ351ELL101MM25S
FIXED IND 47UH 1.8A 115 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CARD CAGE KIT FRAME ONLY HALF-W datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 225A 600V datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 50A datasheet.pdf
IE-MINIMC, TP-TX/SSFX-SM1310/PLU datasheet.pdf
IC SRAM 18MB 400MHZ 165BGA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 17.7W datasheet.pdf