United Chemi-Con EKXJ351ELL151ML45S
EKXJ351ELL151ML45S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ351ELL151ML45S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ351ELL151ML45S.pdf
Availability of EKXJ351ELL151ML45S
QUANTITY
EKXJ351ELL151ML45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ351ELL151ML45S
Internal Part NumberEIS-EKXJ351ELL151ML45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current975mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.831" (46.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ351ELL151ML45S
Related LinksEKXJ351EL, EKXJ351ELL151ML45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ351ELL151ML45S Details Description
Related parts for EKXJ351ELL151ML45S
Crystal 76.0000kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 104 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 22MM 1/8-27NPT 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ATP PIN & SOCKET WEDGE KIT datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC datasheet.pdf