United Chemi-Con EKXJ351ELL181ML50S
EKXJ351ELL181ML50S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ351ELL181ML50S
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ351ELL181ML50S.pdf
Availability of EKXJ351ELL181ML50S
QUANTITY
EKXJ351ELL181ML50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ351ELL181ML50S
Internal Part NumberEIS-EKXJ351ELL181ML50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.09A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)2.028" (51.50mm)