United Chemi-Con EKXJ401EC5820MUP1S
EKXJ401EC5820MUP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ401EC5820MUP1S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ401EC5820MUP1S.pdf
Availability of EKXJ401EC5820MUP1S
QUANTITY
EKXJ401EC5820MUP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ401EC5820MUP1S
Internal Part NumberEIS-EKXJ401EC5820MUP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.570" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ401EC5820MUP1S
Related LinksEKXJ401EC, EKXJ401EC5820MUP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ401EC5820MUP1S Details Description
Related parts for EKXJ401EC5820MUP1S
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 12COND 14AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 4.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf