United Chemi-Con EKXJ401ELL181MM45S
EKXJ401ELL181MM45S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ401ELL181MM45S
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ401ELL181MM45S.pdf
Availability of EKXJ401ELL181MM45S
QUANTITY
EKXJ401ELL181MM45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ401ELL181MM45S
Internal Part NumberEIS-EKXJ401ELL181MM45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.095A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.831" (46.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ401ELL181MM45S
Related LinksEKXJ401EL, EKXJ401ELL181MM45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ401ELL181MM45S Details Description
Related parts for EKXJ401ELL181MM45S
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf