United Chemi-Con EKXJ401ELL560MJ50S
EKXJ401ELL560MJ50S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ401ELL560MJ50S
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ401ELL560MJ50S.pdf
Availability of EKXJ401ELL560MJ50S
QUANTITY
EKXJ401ELL560MJ50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ401ELL560MJ50S
Internal Part NumberEIS-EKXJ401ELL560MJ50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)2.028" (51.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ401ELL560MJ50S
Related LinksEKXJ401EL, EKXJ401ELL560MJ50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ401ELL560MJ50S Details Description
Related parts for EKXJ401ELL560MJ50S
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE A 23POS datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A FMALE 2POS 4M datasheet.pdf
CABLE CAT5E PLUG-RJ45 PLUG 1M datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.6A 10DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 5' WH datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS GOLD datasheet.pdf