United Chemi-Con EKXJ401ELL820MUP1S
EKXJ401ELL820MUP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ401ELL820MUP1S
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ401ELL820MUP1S.pdf
Availability of EKXJ401ELL820MUP1S
QUANTITY
EKXJ401ELL820MUP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ401ELL820MUP1S
Internal Part NumberEIS-EKXJ401ELL820MUP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ401ELL820MUP1S
Related LinksEKXJ401EL, EKXJ401ELL820MUP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ401ELL820MUP1S Details Description
Related parts for EKXJ401ELL820MUP1S
CONN RCPT HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 20POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL85033 datasheet.pdf
IGBT 3000V 18A 100W TO247AD datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/22/180F 3.2SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 120MA 5 OHM SMD datasheet.pdf