United Chemi-Con EKXJ421ELL101ML45S
EKXJ421ELL101ML45S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ421ELL101ML45S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ421ELL101ML45S.pdf
Availability of EKXJ421ELL101ML45S
QUANTITY
EKXJ421ELL101ML45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ421ELL101ML45S
Internal Part NumberEIS-EKXJ421ELL101ML45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current840mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.831" (46.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ421ELL101ML45S
Related LinksEKXJ421EL, EKXJ421ELL101ML45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ421ELL101ML45S Details Description
Related parts for EKXJ421ELL101ML45S
RESISTOR KIT 1-10M 1/6W 33800PCS datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.23K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.14A 160 MOHM datasheet.pdf
3R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/LASTGASP TP- datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf