United Chemi-Con EKXJ421ELL560MK45S
EKXJ421ELL560MK45S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ421ELL560MK45S
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ421ELL560MK45S.pdf
Availability of EKXJ421ELL560MK45S
QUANTITY
EKXJ421ELL560MK45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ421ELL560MK45S
Internal Part NumberEIS-EKXJ421ELL560MK45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.831" (46.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ421ELL560MK45S
Related LinksEKXJ421EL, EKXJ421ELL560MK45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ421ELL560MK45S Details Description
Related parts for EKXJ421ELL560MK45S
IC INVERTER HEX 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
THERMAL GREASE 30CC TGREASE 2500 datasheet.pdf
DOUBLE COATED TAPE CLR 3/4"X60' datasheet.pdf
RES 4 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
STRNGLT W/14-3 CD LCK PLG datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 580MA 360 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf