United Chemi-Con EKXJ451ELL390MK35S
EKXJ451ELL390MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ451ELL390MK35S
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ451ELL390MK35S.pdf
Availability of EKXJ451ELL390MK35S
QUANTITY
EKXJ451ELL390MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ451ELL390MK35S
Internal Part NumberEIS-EKXJ451ELL390MK35S
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ451ELL390MK35S
Related LinksEKXJ451EL, EKXJ451ELL390MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ451ELL390MK35S Details Description
Related parts for EKXJ451ELL390MK35S
CONN RSV 1.6 RF 18POS datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2PL RED QC 2.0 PNL datasheet.pdf
RES SMD 24.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PUSH BUTTON ON/OFF CTRLR 8DFN datasheet.pdf
IC USB SWITCH DPDT 10UTQFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W T18 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf