United Chemi-Con EKXJ451ELL560MK45S
EKXJ451ELL560MK45S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ451ELL560MK45S
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ451ELL560MK45S.pdf
Availability of EKXJ451ELL560MK45S
QUANTITY
EKXJ451ELL560MK45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ451ELL560MK45S
Internal Part NumberEIS-EKXJ451ELL560MK45S
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.831" (46.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ451ELL560MK45S
Related LinksEKXJ451EL, EKXJ451ELL560MK45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ451ELL560MK45S Details Description
Related parts for EKXJ451ELL560MK45S
CONV DC-DC 5/1.8V 20A 48VIN HORZ datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 2.74A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 250MW 2DFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B FLASH 20SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 9A WAFER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEAD MODL W/O LEVR FOR WL SERIES datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
GAUGE PUSH-PULL 0-6840 GR/0-15LB datasheet.pdf
RES 499 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf