United Chemi-Con EKY-100EC3102MH20D
EKY-100EC3102MH20D picture photo
Mfg. Part Number
EKY-100EC3102MH20D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKY-100EC3102MH20D.pdf
Availability of EKY-100EC3102MH20D
QUANTITY
EKY-100EC3102MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-100EC3102MH20D
Internal Part NumberEIS-EKY-100EC3102MH20D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-100EC3102MH20D
Related LinksEKY-100EC, EKY-100EC3102MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-100EC3102MH20D Details Description
Related parts for EKY-100EC3102MH20D
RES SMD 931 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 152.4MMX16.5M datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 131KX36 6NS 144BGA datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2:1 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 324VWM 574VC 1.5KE datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V AMBER datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC 60V CAN TRANSCEIVER datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf