United Chemi-Con EKY-100ELL152MJ25S
EKY-100ELL152MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-100ELL152MJ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKY-100ELL152MJ25S.pdf
Availability of EKY-100ELL152MJ25S
QUANTITY
EKY-100ELL152MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-100ELL152MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKY-100ELL152MJ25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-100ELL152MJ25S
Related LinksEKY-100EL, EKY-100ELL152MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-100ELL152MJ25S Details Description
Related parts for EKY-100ELL152MJ25S
RES SMD 1.21KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf