United Chemi-Con EKY-100ELL392ML20S
EKY-100ELL392ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-100ELL392ML20S
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKY-100ELL392ML20S.pdf
Availability of EKY-100ELL392ML20S
QUANTITY
EKY-100ELL392ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-100ELL392ML20S
Internal Part NumberEIS-EKY-100ELL392ML20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.53A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-100ELL392ML20S
Related LinksEKY-100EL, EKY-100ELL392ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-100ELL392ML20S Details Description
Related parts for EKY-100ELL392ML20S
VARISTOR 90V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES .01 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MODULE BOX ASSY SOLARLOK W/CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
FUSE 10A 300V ALARM IND datasheet.pdf
2PH 10.7 OHM PAL 9.5 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf