United Chemi-Con EKY-100ETD221MF11D
EKY-100ETD221MF11D picture photo
Mfg. Part Number
EKY-100ETD221MF11D
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKY-100ETD221MF11D.pdf
Availability of EKY-100ETD221MF11D
QUANTITY
EKY-100ETD221MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-100ETD221MF11D
Internal Part NumberEIS-EKY-100ETD221MF11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current340mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-100ETD221MF11D
Related LinksEKY-100ET, EKY-100ETD221MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-100ETD221MF11D Details Description
Related parts for EKY-100ETD221MF11D
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN FFC TOP 11POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MODULE BISM II W/PWR AMP datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 36POS .085 R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf