United Chemi-Con EKY-101ELL221MK25S
EKY-101ELL221MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-101ELL221MK25S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKY-101ELL221MK25S.pdf
Availability of EKY-101ELL221MK25S
QUANTITY
EKY-101ELL221MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-101ELL221MK25S
Internal Part NumberEIS-EKY-101ELL221MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance47 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-101ELL221MK25S
Related LinksEKY-101EL, EKY-101ELL221MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-101ELL221MK25S Details Description
Related parts for EKY-101ELL221MK25S
IC BUFF DVR TRI-ST HEX 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf