United Chemi-Con EKY-101ELL331MK35S
EKY-101ELL331MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-101ELL331MK35S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKY-101ELL331MK35S.pdf
Availability of EKY-101ELL331MK35S
QUANTITY
EKY-101ELL331MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-101ELL331MK35S
Internal Part NumberEIS-EKY-101ELL331MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-101ELL331MK35S
Related LinksEKY-101EL, EKY-101ELL331MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-101ELL331MK35S Details Description
Related parts for EKY-101ELL331MK35S
DINBC 1/1 STR REC LF CNR datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 10V RED datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 16-DHVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
T62 GRAPHITE 310X0.16MM W/ADH datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
CB RELAY 1 FORM A 35A 12V datasheet.pdf