United Chemi-Con EKY-160ELL222MK25S
EKY-160ELL222MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-160ELL222MK25S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKY-160ELL222MK25S.pdf
Availability of EKY-160ELL222MK25S
QUANTITY
EKY-160ELL222MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-160ELL222MK25S
Internal Part NumberEIS-EKY-160ELL222MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)