United Chemi-Con EKY-160ELL392MK40S
EKY-160ELL392MK40S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-160ELL392MK40S
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKY-160ELL392MK40S.pdf
Availability of EKY-160ELL392MK40S
QUANTITY
EKY-160ELL392MK40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-160ELL392MK40S
Internal Part NumberEIS-EKY-160ELL392MK40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.35A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-160ELL392MK40S
Related LinksEKY-160EL, EKY-160ELL392MK40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-160ELL392MK40S Details Description
Related parts for EKY-160ELL392MK40S
IC PLD 25NS 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD NYLON datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 780MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET SHROUD 125POS 2MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf