United Chemi-Con EKY-160ELL392ML25S
EKY-160ELL392ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-160ELL392ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKY-160ELL392ML25S.pdf
Availability of EKY-160ELL392ML25S
QUANTITY
EKY-160ELL392ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-160ELL392ML25S
Internal Part NumberEIS-EKY-160ELL392ML25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.93A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-160ELL392ML25S
Related LinksEKY-160EL, EKY-160ELL392ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-160ELL392ML25S Details Description
Related parts for EKY-160ELL392ML25S
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC KEYLESS ENTRY AFE 14TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 750W datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf