United Chemi-Con EKY-160ELL560ME11D
EKY-160ELL560ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKY-160ELL560ME11D
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKY-160ELL560ME11D.pdf
Availability of EKY-160ELL560ME11D
QUANTITY
EKY-160ELL560ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-160ELL560ME11D
Internal Part NumberEIS-EKY-160ELL560ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-160ELL560ME11D
Related LinksEKY-160EL, EKY-160ELL560ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-160ELL560ME11D Details Description
Related parts for EKY-160ELL560ME11D
REGULATOR 12V-3.6V 7A SIP VERTIC datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.156DIA SILVER datasheet.pdf
VARISTOR 640V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" ORANGE 10FT datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SGE88-4-5500-2200MQD datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HAN TC200 FEMALE CONTACT 70MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf