United Chemi-Con EKY-160ETD681MJ16S
EKY-160ETD681MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-160ETD681MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKY-160ETD681MJ16S.pdf
Availability of EKY-160ETD681MJ16S
QUANTITY
EKY-160ETD681MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-160ETD681MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKY-160ETD681MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-160ETD681MJ16S
Related LinksEKY-160ET, EKY-160ETD681MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-160ETD681MJ16S Details Description
Related parts for EKY-160ETD681MJ16S
CAP FILM 0.039UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
SENS FIBER M4 W/SLEEVE THRUBEAM datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf