United Chemi-Con EKY-250ELL102MK20S
EKY-250ELL102MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-250ELL102MK20S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKY-250ELL102MK20S.pdf
Availability of EKY-250ELL102MK20S
QUANTITY
EKY-250ELL102MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-250ELL102MK20S
Internal Part NumberEIS-EKY-250ELL102MK20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-250ELL102MK20S
Related LinksEKY-250EL, EKY-250ELL102MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-250ELL102MK20S Details Description
Related parts for EKY-250ELL102MK20S
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT323 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 800MA 240VAC 48VDC datasheet.pdf
QL SERIES Controller datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
EG67,5-AB/ABSGN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 173 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 9 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf