United Chemi-Con EKY-250ELL681MK15S
EKY-250ELL681MK15S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-250ELL681MK15S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKY-250ELL681MK15S.pdf
Availability of EKY-250ELL681MK15S
QUANTITY
EKY-250ELL681MK15S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-250ELL681MK15S
Internal Part NumberEIS-EKY-250ELL681MK15S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-250ELL681MK15S
Related LinksEKY-250EL, EKY-250ELL681MK15S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-250ELL681MK15S Details Description
Related parts for EKY-250ELL681MK15S
CAP FILM 0.18UF 10% 100VDC 2820 datasheet.pdf
IGBT 1000V 50A 200W TO247AD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
SLDSW 6A 0.5M SIMRLR79218472 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
70MM CONICAL RING WHITE LED datasheet.pdf
TPLI 220 A0 16" X 16" datasheet.pdf