United Chemi-Con EKY-350ELL182MK40S
EKY-350ELL182MK40S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-350ELL182MK40S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKY-350ELL182MK40S.pdf
Availability of EKY-350ELL182MK40S
QUANTITY
EKY-350ELL182MK40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-350ELL182MK40S
Internal Part NumberEIS-EKY-350ELL182MK40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.35A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-350ELL182MK40S
Related LinksEKY-350EL, EKY-350ELL182MK40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-350ELL182MK40S Details Description
Related parts for EKY-350ELL182MK40S
MOSFET P-CH 12V 11.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
QSFP MM50 OM2 ASSY OFNP datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
LIGHTBAR 8.89MM SQ RED WHT DIFF datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf