United Chemi-Con EKY-350ELL182ML25S
EKY-350ELL182ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-350ELL182ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKY-350ELL182ML25S.pdf
Availability of EKY-350ELL182ML25S
QUANTITY
EKY-350ELL182ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-350ELL182ML25S
Internal Part NumberEIS-EKY-350ELL182ML25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.93A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-350ELL182ML25S
Related LinksEKY-350EL, EKY-350ELL182ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-350ELL182ML25S Details Description
Related parts for EKY-350ELL182ML25S
CONN TERM BLCK PCB 10.16MM 2POS datasheet.pdf