United Chemi-Con EKY-350ELL221MH15D
EKY-350ELL221MH15D picture photo
Mfg. Part Number
EKY-350ELL221MH15D
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKY-350ELL221MH15D.pdf
Availability of EKY-350ELL221MH15D
QUANTITY
EKY-350ELL221MH15D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-350ELL221MH15D
Internal Part NumberEIS-EKY-350ELL221MH15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current840mA
Impedance87 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-350ELL221MH15D
Related LinksEKY-350EL, EKY-350ELL221MH15D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-350ELL221MH15D Details Description
Related parts for EKY-350ELL221MH15D
VARISTOR 76V 180A 1206 datasheet.pdf
CONN GASKET FOR RJF EZ SER RCPT datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 16 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
STD UMQ SFTY MAT YELLOW 24"X12" datasheet.pdf
STRIP MARKER 3 Y datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf