United Chemi-Con EKY-350ELL222MLN3S
EKY-350ELL222MLN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-350ELL222MLN3S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKY-350ELL222MLN3S.pdf
Availability of EKY-350ELL222MLN3S
QUANTITY
EKY-350ELL222MLN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-350ELL222MLN3S
Internal Part NumberEIS-EKY-350ELL222MLN3S
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.45A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-350ELL222MLN3S
Related LinksEKY-350EL, EKY-350ELL222MLN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-350ELL222MLN3S Details Description
Related parts for EKY-350ELL222MLN3S
MOSFET N-CH 600V 70A SOT-227 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 400A 300VAC datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.5A TO3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SDI TRANSMITTER SMPTE 100BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf