United Chemi-Con EKY-500EBC101MHB5D
EKY-500EBC101MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKY-500EBC101MHB5D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKY-500EBC101MHB5D.pdf
Availability of EKY-500EBC101MHB5D
QUANTITY
EKY-500EBC101MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-500EBC101MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKY-500EBC101MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current555mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-500EBC101MHB5D
Related LinksEKY-500EB, EKY-500EBC101MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-500EBC101MHB5D Details Description
Related parts for EKY-500EBC101MHB5D
RES SMD 698K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 5% BX 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 2POS datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 272MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
3 POS KEY LEFT BRUSHED datasheet.pdf