United Chemi-Con EKY-500ELL471MK20S
EKY-500ELL471MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-500ELL471MK20S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKY-500ELL471MK20S.pdf
Availability of EKY-500ELL471MK20S
QUANTITY
EKY-500ELL471MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-500ELL471MK20S
Internal Part NumberEIS-EKY-500ELL471MK20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.66A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-500ELL471MK20S
Related LinksEKY-500EL, EKY-500ELL471MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-500ELL471MK20S Details Description
Related parts for EKY-500ELL471MK20S
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
BOARD EVALUATION MPC5566MZP132 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 180PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 114K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FRAM 64KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf