United Chemi-Con EKY-500ELL561MK25S
EKY-500ELL561MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-500ELL561MK25S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKY-500ELL561MK25S.pdf
Availability of EKY-500ELL561MK25S
QUANTITY
EKY-500ELL561MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-500ELL561MK25S
Internal Part NumberEIS-EKY-500ELL561MK25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance34 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-500ELL561MK25S
Related LinksEKY-500EL, EKY-500ELL561MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-500ELL561MK25S Details Description
Related parts for EKY-500ELL561MK25S
IC PCI HOT PLUG CTLR DUAL 48TQFP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 48CABGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6.5A DPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf