United Chemi-Con EKY-500ETC4R7ME11S
EKY-500ETC4R7ME11S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-500ETC4R7ME11S
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKY-500ETC4R7ME11S.pdf
Availability of EKY-500ETC4R7ME11S
QUANTITY
EKY-500ETC4R7ME11S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-500ETC4R7ME11S
Internal Part NumberEIS-EKY-500ETC4R7ME11S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current88mA
Impedance1.9 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-500ETC4R7ME11S
Related LinksEKY-500ET, EKY-500ETC4R7ME11S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-500ETC4R7ME11S Details Description
Related parts for EKY-500ETC4R7ME11S
JUMPER-H1503TR/A3048N/H1503TR 4" datasheet.pdf
CONN FRAME FOR RJ45 SCKT INSERT datasheet.pdf
MODULE POWER 100A 600V SCR CC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf