United Chemi-Con EKY-630ELL471MK30S
EKY-630ELL471MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-630ELL471MK30S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKY-630ELL471MK30S.pdf
Availability of EKY-630ELL471MK30S
QUANTITY
EKY-630ELL471MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-630ELL471MK30S
Internal Part NumberEIS-EKY-630ELL471MK30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-630ELL471MK30S
Related LinksEKY-630EL, EKY-630ELL471MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-630ELL471MK30S Details Description
Related parts for EKY-630ELL471MK30S
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 250NS 32TSOP datasheet.pdf
IC DSP 181-CPGA datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 3A/2A TRPL 40VQFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TPUTTY 504 20 KG BUCKET datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.1A datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 PIN PLUGKT datasheet.pdf
1000UF 10V 10X16 105C RAD datasheet.pdf