United Chemi-Con EKY-6R3ELL182MK15S
EKY-6R3ELL182MK15S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-6R3ELL182MK15S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKY-6R3ELL182MK15S.pdf
Availability of EKY-6R3ELL182MK15S
QUANTITY
EKY-6R3ELL182MK15S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-6R3ELL182MK15S
Internal Part NumberEIS-EKY-6R3ELL182MK15S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-6R3ELL182MK15S
Related LinksEKY-6R3EL, EKY-6R3ELL182MK15S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-6R3ELL182MK15S Details Description
Related parts for EKY-6R3ELL182MK15S
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 27POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
KIT SCREW REPLACEMENT datasheet.pdf
CLAMP SCREW-ON BEAM 1/2" FLANGE datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf