United Chemi-Con EKY-6R3ELL472MK30S
EKY-6R3ELL472MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-6R3ELL472MK30S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKY-6R3ELL472MK30S.pdf
Availability of EKY-6R3ELL472MK30S
QUANTITY
EKY-6R3ELL472MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-6R3ELL472MK30S
Internal Part NumberEIS-EKY-6R3ELL472MK30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.65A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-6R3ELL472MK30S
Related LinksEKY-6R3EL, EKY-6R3ELL472MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-6R3ELL472MK30S Details Description
Related parts for EKY-6R3ELL472MK30S
RELAY REED SPST 2A 5V datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
Crystal 22.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 0.523 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032MS-3 0C1-2 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf