United Chemi-Con EKYA100ELL821MJC5S
EKYA100ELL821MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA100ELL821MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKYA100ELL821MJC5S.pdf
Availability of EKYA100ELL821MJC5S
QUANTITY
EKYA100ELL821MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA100ELL821MJC5S
Internal Part NumberEIS-EKYA100ELL821MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current865mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA100ELL821MJC5S
Related LinksEKYA100EL, EKYA100ELL821MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA100ELL821MJC5S Details Description
Related parts for EKYA100ELL821MJC5S
IC VREF SHUNT ADJ 8DIP datasheet.pdf
LED T-5MM SGL 565NM GRN DIFF PCB datasheet.pdf
MEMORY CARD SD MICRO M2 2GB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
UPS LCD BATTERY BACKUP TOWER AVR datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf