United Chemi-Con EKYA101ELL101MJ20S
EKYA101ELL101MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA101ELL101MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKYA101ELL101MJ20S.pdf
Availability of EKYA101ELL101MJ20S
QUANTITY
EKYA101ELL101MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA101ELL101MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKYA101ELL101MJ20S
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA101ELL101MJ20S
Related LinksEKYA101EL, EKYA101ELL101MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA101ELL101MJ20S Details Description
Related parts for EKYA101ELL101MJ20S
CONN CONTACT PIN 24AWG GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 8.8V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZHV3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf